8 faktů o smrku, které jste možná nevěděli

Přinášíme vám seriál s naukou o dřevě 🌲🌳🌴

V dnešním díle se budeme věnovat smrku, který volně navazuje na publikované video s našimi tesaři, kde jste mohli vidět, jak si poradili se smrkem při tesání.


1

Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé, s výraznými letokruhy. Je to dřevo měkké a poměrně lehké. Má dlouhá vlákna, štípe se snadno a velmi lehce.

2

Tesaři smrky využijí třeba na trámoví, krokve, bednění i podbití.

Truhlář na tzv. selský (měkký) nábytek. Ze starých trámů se zhotovují repliky truhel, komod, skříní apod.

3

Jedná se o naše nejužitečnější užitkové dřevo. Používá se nejen jako stavební materiál, ale i jako palivo a k výrobě dřevoviny a papíru.

4

Nejlepší dřevo mají smrky ze svojí přirozené oblasti: z poloh horských. Horské smrky vynikají stejnoměrnými, úzkými letokruhy a stejnoměrnou strukturou vůbec. Dají se tak dobře štípat na tenké plátky.

5

Smrk nemá zřetelné jádro, je žlutobílé s ostře vyznačenými letokruhy. V letokruzích vrstva pozdního dřeva přechází do dřeva jarního. Dřeň je úzká, má nanejvýš 0,5 cm. Příčný řez je bez lesku, podelné řezy jsou slabě lesklé.

6

Jedná se o dřevo poměrně trvanlivé. Ve vlhku vydrží o polovinu méně, v suchu o čtvrtinu méně než dub. Na čerstvém vzduchu je méně trvanlivé, než dřevo borové, ale trvanlivější, než jedlové a to díky obsahu pryskyřice.

7

Dobře se řeže, hobluje, frézuje, klíží, moří, natírá a barví. Poměrně málo se bortí a sesychá. V suchu je velmi trvanlivé.

Snadno ale zahnívá a dává se do něho houba.

8

Zvláštností je tzv. rezonanční smrk (kmeny s velkou hustotou letokruhů), ze kterého se vyrábí hudební nástroje.

Zdroje:

  • Anatomie Dřeva, Dr. Kavina
  • Stavby dřevěné a ze staviva hrazděného, MGR Třešťský
  • Lesy čr